Metriky a dashboardy

Jaká data najdu v jednotlivých záložkách a co získám jejich sledováním?

Počet prodaných produktů

Sledujte počet prodaných produktů spolu s průměrným množstvím produktu v jedné objednávce. Díky této metrice budete mít dokonalý přehled o tom, kolik produktů se prodalo celkem. Pokud je počet objednávek nízký, můžete prodej výrobků podpořit vytvořením zajímavé kampaně (sleva, zvýhodnění balíček apod.).

Vzorec pro výpočet:

 • součet všech prodaných kusů v objednávkách za zvolené období (jsou zahrnuty i produkty s nulovou hodnotou, např. dárky nebo produkty 1+1 zdarma)

Průměrný počet objednávek za den

Získejte informaci o tom, kolik objednávek je v průměru vytvořeno za jeden den. Pokud je počet objednávek nízký, můžete prodej výrobků podpořit vytvořením zajímavé kampaně (sleva, zvýhodnění balíček apod.).

Vzorec pro výpočet:

 • součet počtu objednávek / počet dnů ve zvoleném období (jsou zahrnuty pouze dny, ve kterých byla provedena objednávka)

Tržby za produkty (bez DPH / včetně DPH)

Mějte přehled o tom, jaký je obrat vašeho e-shopu v daném časovém období. Výslednou hodnotu můžete vidět bez DPH nebo včetně DPH.

Vzorec pro výpočet:

 • Součet hodnot produktů v objednávkách s/bez DPH – slevy aplikované na produkt ve zvoleném období
 • Poznámka k výpočtu – výpočet neobsahuje poplatky za dopravu či platbu, slevy aplikované na celou objednávku ani zaokrouhlení finální částky objednávky. Obrat se tedy může lišit od finálního obratu.

Slevy uplatněné na produkty a procentuální podíl objednávek se slevou

Zůstaňte v obraze a mějte přehled o tom, jak vysokou částku tvoří všechny slevy, které byly uplatněny na prodané produkty. Slevy jsou zobrazeny včetně DPH. Díky této metrice snadno zjistíte, jakou částku jste museli vynaložit na to, aby vaši zákazníci mohli nakoupit zboží “levněji”.

Procentuální podíl vám odhalí, jaké bylo procento objednávek, u kterých se vyskytla sleva. Jednoduše tak zjistíte, do jaké míry jsou produkty se slevou oblíbené a zajímavé pro vaše zákazníky.  

Vzorec pro výpočet:

 • Slevy uplatněné na produkty = jedná se o součet všech slev aplikovaných na produkty za zvolené období (slevy na objednávky zde nejsou zahrnuty)
 • Procentuální podíl obj. se slevou = podíl objednávek, které obsahovaly alespoň jednu slevu aplikovanou na produkt

Průměrná prodejní cena produktu (bez DPH / včetně DPH)

Nezapomeňme zmínit, jak je důležité sledovat průměrnou prodejní cenu produktu, která představuje množství prodeje v rámci všech objednávek vydělenou počtem prodaných kusů. Tato nenápadná metrika vám poskytne stěžejní informace potřebné pro optimalizaci cen produktů, a navíc i jasný přehled o finanční výkonnosti vašeho podnikání.

Vzorec pro výpočet:

 • celkový obrat / počet prodaných kusů za zvolené období (jsou zahrnuty i produkty s nulovou hodnotou, např. dárky nebo produkty 1+1 zdarma)

Hity měsíce

Zjistěte, které produkty vaši zákazníci nakupují nejčastěji a využijte tuto informaci při optimalizaci vašich skladových zásob.

Vzorec pro výpočet:

 • zobrazení produktů, které dosáhli největší kladné procentuální změny za posledních 30 dnů oproti předchozím 30 dnům

Propadáky měsíce

Mějte přehled o tom, které produkty vaši zákazníci nakupují nejméně a zohledněte to při doplňování skladových zásob. Je škoda mít naskladněné zboží, které se téměř neprodává.

Vzorec pro výpočet:

 • zobrazení produktů, které dosáhli největší záporné procentuální změny za posledních 30 dnů oproti předchozím 30 dnům

Kombinace produktů

Sledujte, které kombinace produktů se prodávají nejčastěji a připravte pro své zákazníky zajímavé cenově zvýhodněné balíčky těchto produktů.

Vzorec pro výpočet:

 • kombinace 2 produktů s nejvyšší mírou společného vyskytu v objednávkáh za posledních 30 dnů

PRO

PRO statistiky zahrnují komplexní produktovou analytiku, a umožňují tak rozdělit data na jednotlivé drobečky a jít při analyzování výsledků opravdu do hloubky.

 • Kombinujte až pět různých metrik spolu s pěti produktovými segmenty (produkty, varianty produktu, výrobce a kategorie).
 • Přizpůsobte si časové rozmezí dle svých potřeb. Zajímá-li vás, jaká je vaše celková tržba z konkrétního produktu, který jste před půl rokem zlevnili, pak si stačí nastavit období od-do a hned získáte vytoužené výsledky.
 • Použijte vyhledávací políčko, pokud vás zajímá něco konkrétního. Zkuste si také filtrovat a seřadit výsledky dle toho, co zrovna hledáte.
 • Všechna zobrazená data si následně vyexportujte jako Excel soubor.

V záložce PRO naleznete tyto segmenty:

Produkty

Segment Produkty vám ukáže, kolik kusů daného výrobku se prodalo, jaký zisk jste díky tomuto produktu vygenerovali. Pokud se některé produkty neprodávají tak, jak byste si představovali, podpořte jejich prodej tím, že je zlevníte, nabídnete je ve zvýhodněném balíčku, atd.

| Tipy a triky |

Zvolte vhodnou kombinaci segmentů a metrik pro dosažení těch nejlepších výsledků!

 • Produkty + varianty + výrobci (+ obrat + počet prodaných kusů)

Dejme tomu, že Nike je vaší nejdůležitější značkou, protože generuje drtivou většinu obratu. Když se ale podíváte do skladu, odhalíte nejen nedostatek oblíbeného zboží Nike, ale také přebytek některých produktů stejného výrobce. A pak je třeba obrátit se na čísla – co když se opravdu dobře prodávají jen tenisky, mikiny a trička? Proč byste pak naplňovali sklad irelevantními položkami jako jsou kšiltovky, ponožky, kalhoty a bundy, když o ně není zájem?

Kategorie

Sledujte nejoblíbenější kategorie a přizpůsobte svou nabídku. Pokud máte ve svém e-shopu kategorii, která vám nepřináší takové zisky, jaké očekáváte, zkontrolujte, zda se i v dané neoblíbené kategorii nenajde produkt, o který je mezi zákazníky přeci jen zájem. Můžete pak nastavit akci a sledovat, jak sleva ovlivňuje prodej

| Tipy a triky |

Zvolte vhodnou kombinaci segmentů a metrik pro dosažení těch nejlepších výsledků!

 • Kategorie +produkty (+ obrat + počet prodaných kusů + slevy)

Pojďme si ukázat segmentaci produktů třeba podle sezónního rozdělení. Kategorie “Plážové oblečení” nepřináší kýžené ovoce a kampaň se zdá být neúspěšnou. Dříve než se rozhodnete celou kategorii zlevnit, zkontrolujte, jestli náhodou mezi plážovým oblečením není produkt, o který je mezi zákazníky přeci jen zájem. Můžete pak nastavit akci a sledovat, jak sleva ovlivňuje prodej.

 • Kategorie + varianty (+ tržby za produkty)

V ideálním případě zkombinujte obě výše popsané možnosti a získáte nejpřesnější možné výsledky. Odhalíte tak nejen produkty, ale i konkrétní varianty produktů v kategoriích, které se prodávají jako zběsilé a na které ve skladu padá prach. Získáte tak perfektní přehled.

Výrobce

Sledujte, který výrobce je mezi vašimi zákazníky populární, kolik kusů daného produktu se od konkrétního výrobce prodalo, kolik objednávek bylo vytvořeno celkem a jaký je váš obrat. Pokud zjistíte, že vám zboží od určitého výrobce pouze zabírá místo na skladě, je výhodné se zaměřit na výrobce, který vám přináší zisky, případně podpořit prodej výrobků od výrobce, který ve vašem e-shopu není tolik populární, zvýhodněnou cenovou nabídkou apod.

| Tipy a triky |

Zvolte vhodnou kombinaci segmentů a metrik pro dosažení těch nejlepších výsledků!

 • Výrobce + produkty (+ počet prodaných kusů + tržby za produkty)

Můžete zjistit, že byť máte s určitým dodavatelem výborné vztahy, vaše smlouva má výhodné podmínky a navíc získáváte špičkový servis, dodává vám i produkty, které zůstanou trčet ve skladu jako kůl v plotě a vy se jich pak nemůžete zbavit. Možná je pak načase zvážit, jestli by nebylo lepší upravit dodávku nebo zcela změnit dodavatele.

Varianty produktu

Zjistěte, které varianty konkrétního produktu se prodávají nejvíce a které vám naopak leží na skladě. Nemá smysl naskladňovat zboží, které se neprodává. Nabídněte zákazníkům zvýhodněnou nabídku, případně zvažte, zda má smysl tuto variantu zboží prodávat.

| Tipy a triky |

Zvolte vhodnou kombinaci segmentů a metrik pro dosažení těch nejlepších výsledků!

 • Varianty + kategorie (+ tržby za produkty)

V ideálním případě zkombinujte obě výše popsané možnosti a získáte nejpřesnější možné výsledky. Odhalíte tak nejen produkty, ale i konkrétní varianty produktů v kategoriích, které se prodávají jako zběsilé a na které ve skladu padá prach. Získáte tak perfektní přehled.